Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na rynku surowcowym Ropa naftowa to kluczowy, energetyczny surowiec, który wykonywa kolosalną pracę na świecie. Jej wyjątkowość polega na ostatnim, iż jest użytkowana do pracy paliw płynnych, które dostarczają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla silnego i brunatnego ropa stanowi podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zastanawia zatem fakt, że inwestowanie w ropę interesuje coraz większe grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na rynku surowcowym

Z nadruku dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego chcą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na rynku istnieje kilka typów tego środka. Do najczęstszych zdaje się cztery rodzaje ropy. Stanowią zatem:

• ropa Brent – jest uzyskiwana z zakresu Morza Północnego. Przylega do rodzaju „słodkiej” ze powodu na małą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Okresów Połączonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To i ropa „miła” i wygodna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy ma w obecnym przykładu stanowisko w Zachodniej Syberii dodatkowo w strefach gór Uralu. Można ją zaliczyć do rodzaju „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk odkładający się z wielu rodzajów ropy wydobywanych i dostarczanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa wykonywa się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy liczy się na dwie grupy uczestników: ważna z nich wtedy podmioty handlujące kontraktami w końca zapewnienia cen towarów (hedging). Druga rodzina to spekulanci, którzy korzystają na miary cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na skale kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki wybieg jest dzisiaj tanie w wielu instytucjach finansowych, dodatkowo w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten sprzęt z racji tego, że prosi on niższego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to mechanizm pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na skale kursowe. Jest dostępny na rynku OTC (Over the Counter), czyli na rynku pozagiełdowym. Instrument tenże jest lewarowany, co oznacza, iż nie trzeba mieć naprawdę silnymi środkami pieniężnymi kiedy w sukcesie lokaty w związki futures. W TMS Brokers proste są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) toż w poszczególnym, jak oraz w następnym przypadku ta cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Cechą tego aparatu jest ostatnie, że inwestowanie w ropę jest tu możliwe przy otwarciu pozycji krótszej niż 1 lot. Są odpowiedzialne dziesiętne, jak również przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z lżejszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają też kiedy na rynku forex. Ropa zapewne być poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – zatem możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest notowany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument tenże jest dokładnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cena 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, dlatego i nie możemy dostać lub sprzedać mniej niż jednego kontraktu. Ten sprzęt jest dostępny na indywidualnej z budów transakcyjnych w Lokalu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który posiada na punktu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne być cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, jakie są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Cechą tego standardu instrumentów są bardzo małe ceny, ponieważ te sprzęty są zarządzane pasywnie.

Od czego chcą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w porządek bezpośredni mają prestiż na wycenę czarnego złota, natomiast tymże samym na inwestowanie w ropę. Dzieje się tak dlatego, że waluta USA jest osobą rozliczeniową w publicznym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie wytwarzać spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na rynku tego środka energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest skłonny od relacji popytowo-podażowej. To tak podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowi będzie kreował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w małym czasie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy danych na problem zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest właściwą sprawą dla ludzi krajów, które wykorzystują ten środek w bliskim przemyśle. Droższa ropa to większy koszt produkcji dóbr i usług, co z zmianie odkłada się na spadek marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments