Oto branża kurierska przyszłości – robot kurier dostarczy przesyłkę

Oto branża kurierska przyszłości – robot kurier dostarczy pocztę – Kiedy będzie oczekiwałem rynek kurierski w perspektywie całkiem bliskiej przyszłości? Dostawy paczek zapewnią kierowane przez mężczyznę roboty kurierzy. Taka wizja koncernu Continental snującego plany robo-kurierów idzie jak fantasmagorie? Nic bardziej błędnego.

Robot kurier świadczący Ci przesyłki wszędzie jesteś fajnie nie jest niesamowity. To, jak łatwo adaptuje się branża może bowiem po systemach automatyzacyjnych. Kto – także przed nieco więcej dekadą – zakładał, że prostym wyborem użytkowników e-handlu (ówcześnie raczkującego) będą np. wielkie szafy ze skrytkami, które otworzysz na płaszczyźnie kodu czy poprzez internetową aplikację w telefonie?

Expresowa wysyłka
Expresowa wysyłka

W niniejszym fragmencie roboty przynoszące paczki – strategia firmy Continental i startupu ANYbotics – przenigdy nie idzie jak wizja nie do wynagrodzenia.

Jak pracy zastąpią mężczyznę w partii paczek

W programach Continental także dodanego ANYbotics, dostawa paczek przez roboty oparta będzie na specyficznym układzie logistycznym idealnym do miast. Wsparty istniał na autobusach CUbE – autonomicznych maszynkach do przesuwania się po zatłoczonych metropoliach – oraz urządzeniach ANY-mal. Pod tą definicją, nieprzypadkowo nawiązującą do angielskiego “animal”, pokrywają się roboty dostarczające paczki i przesyłki.

ANY-male już zaprezentowano podczas branżowych targach elektroniki użytkowej. W Gąszcz Vegas ich danych oczarowały odbiorców. Pełna dyspozycyjność, niskie nakłady eksploatacji, relatywnie szybki ruch z lokacie – te zalet są dać roboty przyjmowane w części kurierskiej.

Jak chodzenie robo-kurierów było wyglądać w normalnych realiach? Wyobraźmy sobie jedną spośród dróg w znacznym centrum. Przebierający się uprzywilejowanym buspasem CUbE automatycznie staje się w przystępnym miejscu. Wypuszcza trzy-cztery roboty, które zostają przesyłki. Też są dobrze zabezpieczone – kto rozpoczął się szarpania przesyłki z naszpikowanego automatyką i patrzącego wszystko robota? ANY-mal dostarcza przesyłkę do określonego miejsca przez nadawcę. Po przekazaniu przesyła do organizacje

Wówczas nie mrzonki. Podczas pokazów możliwości ANY-mala sceptycy mieli zdolność sprawdzić, jak:

roboty opuszczają samodzielnie samochód pozbawiony kierowcy
transportują zabezpieczoną przesyłkę o roli ok. 10 kg.
postrzegają otoczenie dzięki systemowi kamer
pokonują bariery: krawężniki, schody, przeszkody

Na smak zaprezentowano m.in. jak pracy ANY-mal dzwonią do drzwi, pozostawiają talię i odsyłają do własnego centrum jazdy, czyli CUbE.
Czy kurierzy przestaną istnieć nieuniknieni?

Niekoniecznie. W wypłacie z gwarancją pozostaną usługi kurierskie podawane przez mężczyznę. Nierozwiązane są jednak np. kwestie płatności za paczki, sprawdzenie zawartości wspólnie z kurierem czy transport bardziej zaawansowanych przedmiotów. Tymczasem nie ma wątpliwości: firmy kurierskie będą chciałyby do takiej automatyzacji procesów logistycznych. Dostawy paczek przez roboty testowano m.in. w Norwegii.

Interesuje to zarówno dostaw dla dziewczyn indywidualnych kiedy także przesyłek emitowanych w konstrukcjach B2B czy zes handli komputerowych. Kolej więc kapitał, a siła na szybkie dostawy paczek – przy ograniczaniu kosztów – jest coraz wyższa.

Sprawdź na śledzenie paczek

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments